Klub web.cz  – profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Historie

  V Černošicích začali s fotbalem po první světové válce, po roce 1918. Hřiště bylo v Dolních Černošicích za druhou plovárnou, kterou obhospodařovala rodina pana Chvojky. Staral se o ně společný správce tenisu a fotbalu pan Milota s rodinou. Bylo hrbolaté, neoplocené, od diváků oddělené slabou bariérou z lesní tyčkoviny. Klubovna žádná. Domácí i soupeři se převlékali v kabinách na plovárně pana Chvojky nebo na plovárně Okrašlovacího spolku. Teprve později byla zřízena dřevěná klubovna, posazená na čtyřech zděných vysokých patkách, aby vnitřek nebyl zaplavován při jarních povodních.

  Jméno prvního oficiálního klubu černošické kopané, založeného roku 1933 panem Balounkem, bylo stejné jako dnes - SK Černošice. Klubový odznak měl podobu štítu postaveného na hrot, kdy v horní třetině byl název a druhé dvě třetiny byly rozděleny svislými pruhy v šedobílé a vínově červené barvě.

  Mužstvo bylo sestaveno jak z domorodců, tak z Pražáků, kteří zde v létě bydleli. Vzhledem k těmto hráčům byla úroveň už od počátků velmi dobrá. Klub stavěl dvě družstva dospělých. Ze známých hráčů té doby jmenujme zvláště bratry Velflovy, bratry Hrdličkovy, Mimi Fröhlicha, Slávu Janského, Pepu Balounka, Míru Majera, Jůlu Horáka a Frantu Horáka, Lád'u Brože, Kristiána Hynka, Švandrlíka, Kůrku a Šimáka. Později se připojili vyhlášení hráči Rudla Pavlánský a Jirka Sobotka. Za jejich působení se hrál technický fotbal na úrovni, která se po jejich odchodu již neopakovala. Jirka Sobotka hrál později za Slavii a repre­zentoval nás na mistrovství světa.

  Až do začátku druhé světové války bylo družstvo slože­no převážně z domácích. Na černošickém hřišti vyrostl například i Jaroslav Bouček, o kterém jsme už psali v historii kazínského fotbalu. Až do dorosteneckého věku hrával v Černošicích, později přešel do Sparty Praha a byl zdatnou posilou i pro národní mužstvo.

  Mezi dvěma světovými válkami se kopaná v Černo­šicích hrála s velkým nadšením a přísně amatérsky. Utkání byla většinou přátelská, s pražskými kluby nebo s kluby z blízkého okolí (Kazín, Třebotov, Vonoklasy ap.). Dotace neexistovaly. Všechny potřeby se hradily z vlastních prostředků, které byly získávány z divadelních představení a jiných kulturních akcí. Každoročně byl například pořádán na plovárně Okrašlovacího spolku (ta byla umístěna na ploše současné Sokolské plovárny) tzv. Hold slunci. Výtěžek slou­žil sportu. Žili zde také nadšení příznivci, kteří, když bylo potřeba, sáhli do svých peněženek a přispěli, aniž čekali vděk. Patřili mezi ně hlavně oba první předsedové klubu, MUDr. Eman Duchek a MUDr. Leopold Drtina, oba černošičtí starostové mlynář pan Brož a pan Bouček (otec fotbalisty Jardy Boučka), dále Matěj Králík a pan Hausner. V kapitole o tenise jsme se už zmínili, že se pod hlavičkou SK Černošice hrál kromě fotbalu ještě tenis a dívčí házená. Tenisté měli také své fotbalové mužstvo, které nastupovalo pod jménem XI. Wimbledon. To ostatně dokumentuje ruko­pisný ilustrovaný měsíčník Wimbledon, jehož několik roční­ků je vzácnou i veselou památkou na černošické sportování a zábav té doby.

  V letech 1936-39 se fotbal v Černošicích nehrál. Řada dorostenců i dospělých odešla roku 1936 hrát za Kazín. V roce 1939 vznikl nový fotbalový klub, který působil pod názvem HCČ - Hokejový Club Černošice. Tento název vydržel až do let 1948-49, kdy spolu s povinným sloučením všech tělovýchovných jednot bylo zavedeno nové, pro všechny oddíly stejné pojmenování, TJ Sokol Černošice. Přesná sestava fotbalového klubu HCČ se nedochovala. Podle vzpomínek pana Vladimíra Kobranova uvádíme jména alespoň některých hráčů: Schrötter, Moucha, Loskot, Lehnert, Lacina, Sýkora, Karel Rada, Jiří Chomát, Lád'a Janda, Vladimír Kobranov a Oleg Kobranov.

  K původnímu názvu SK Černošice, který v současnosti používá i místní hokejový klub, se kterým máme co do organizační struktury hodně společného, jsme se vrátili roku 1990. Na přelomu století se jako klubové logo používal fotbalový míč s nadepsaným názvem a rokem založení kolem něj. To ale bylo dosti nezajímavé, a tak v roce 2014 v rámci rebrandingu tento znak nahradil dnes již typický černošický kohout „Kurča“, a to na základě běžeckého závodu Šmudlyběh, který se tradičně běží každý rok z Prahy do Černošic a jeho „maskotem“ je právě kohout.

  V současnosti je členská základna našeho klubu čítající bez mála 100 aktivních členů rozdělena na A-tým mužů, starší přípravku U11, mladší přípravku U9 a minipřípravku U6 + v příští sezoně se přidá ještě nově vznikající kategorie mladších žáků U13. Nebylo tomu tak ale vždy… Např. v sezoně 2014/15 v Černošicích vůbec nebyl A-tým mužů ani přípravkové kategorie, působily zde pouze týmy starších žáků a dorostu. Na základě dorosteneckého týmu, který ve výše zmíněné sezoně dokonce vyhrál okresní přebor dorostu, se poté A-tým obnovil a tito hráči dodnes tvoří osu mužského týmu aktuálně ve 3.B třídě Okresního přeboru Prahy-Západ. Fotbalový klub SK Černošice se nyní zaměřuje primárně na mládež a jeho cílem je obnovit kompletní mládežnickou složku a zajistit tak stabilní návaznost mezi jednotlivými kategoriemi až do A-týmu, který chceme jako doposud stavět na odchovancích se vztahem ke klubu.

Utkání
Muži A | sobota 21.09.2024, 16:30
SK Černošice - Drahelčice
1:0 (0:0)
 
Muži A | sobota 12.10.2024, 15:30
Vonoklasy - SK Černošice
 
Mladší žáci | sobota 21.09.2024, 10:00
SK Černošice - Roztoky B
1:2 (0:1)
 
Mladší žáci | sobota 12.10.2024, 10:00
SK Černošice - Libčice
 
Starší přípravka | neděle 22.09.2024, 10:00
SK Černošice - Rudná
3:16 (2:10)
 
Starší přípravka | sobota 12.10.2024, 11:00
Dobříč/Nučice - SK Černošice
 
 
eSports.cz & SK Černošice - kontakt: skcernosice@gmail.com RSS